poniedziałek, 25 lutego 2019

Nocowanie


Znalezione obrazy dla zapytania prawo zuchaW zakładce BIWAKI, nowy wpis dot. nocowania gromady, które odbędzie się 15.03-16.03.2019 r., po więcej szczegółów odsyłam do zakładki. 

czwartek, 14 lutego 2019

Dzień Myśli Braterskiej

Hufcowy Dzień Myśli Braterskiej
Miejsce: Brzeziny, Centrum Promocji i Kultury w Brzezinach ul. Sienkiewicza 10 (dojazd we własnym zakresie)
Termin: 23.02.2019 r. (sobota)
14:00 - 16:30 - I blok zajęciowy (natura)
16:30 - 19:00 - II blok zajęciowy (Aleksander Kamiński)
19:00 - 21:00 - wieczornica - montaż słowno-muzyczny
Koszt: nic nie płacimy - wszystko pokryte ze składek członkowskich
Co należy zabrać: pełne umundurowanie (jeśli ktoś NIE MA wtedy chustę gromady), coś do picia i przekąskę do zjedzenia (najlepiej obiad zjeść przed wyjściem w domu :) ), opcjonalnie: kilka butelek plastikowych, korków, gazet, generalnie odpadów, które segregujemy :).
Kilka słów na temat tego co się będzie działo: 
I blok zajęciowy 
Hasłem przewodnim jest "We can save our planet", czyli razem możemy uratować naszą planetę. 
Chcemy pokazać zuchom jak łatwo jest zadbać o naszą planetę, a jak bardzo ludzie jej nie szanują, Chcemy zachęcić do oszczędzania zasobów w domu i otoczeniu oraz promować w środowisku korzystanie z energii odnawialnej.
II blok zajęciowy
Poświęcony bohaterowi naszego hufca Aleksandrowi Kamińskiemu.
Aleksander Kamiński - był żołnierzem Armii Krajowej i jednym z przywódców Szarych Szeregów, po wojnie zajął się pedagogiką i był profesorem nauk humanistycznych. Jednak dla nas, harcerzy, przede wszystkim znany jest jako współtwórca metodyki zuchowej, harcmistrz, instruktor i Przewodniczący Naczelnej Rady Harcerskiej, a także bohater naszej Chorągwi. Pozostawił po sobie wiele prac naukowych i książek dla młodzieży, w tym najsłynniejszą „Kamienie na szaniec”, która jest lekturą szkolną. Historia Rudego, Alka i Zośki do dzisiaj uczy młodzież ile warte w życiu są wartości takie jak przyjaźń, patriotyzm, lojalność i przyzwoitość.
Zuchy poznając jego sylwetkę będą miały okazję wcielić się w przedwojenne zuchy Antka Cwaniaka i pobawić się w zabawy, w które bawiły się dawniej zuchy. 

Czym właściwie jest Dzień Myśli Braterskiej?
Dzień Myśli Braterskiej (Thinking Day) to święto przyjaźni obchodzone od 1926 roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Skauci wybrali tę datę chcąc uhonorować sir Roberta Baden-Powella, twórcę skautingu, i jego żonę Olave Baden-Powell, Naczelną Skautkę Świata. Oboje urodzili się właśnie 22 lutego.
Idea ustanowienia tego dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo było to święto dziewcząt, jednak z czasem również skauci dołączyli do jego obchodów. Od tamtej pory skauci na całym świecie przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku.

W Polsce do 1939r. częściej i z większą estymą, obchodzono jako święto wszystkich skautów i harcerzy, Dzień Świętego Jerzego przypadający na 23 kwietnia. Po wojnie święto to organizowano tylko kilkukrotnie, po czym władze komunistyczne - zakazały jego świętowania. Po odwilży w 1956r. dzień ten nie wrócił już do kalendarza harcerskiego. Dopiero w latach 80-tych tradycję świętowania tego dnia wprowadził ruch Kręgów Instruktorów Harcerskich im. A. Małkowskiego. W 1996r. ZHP ponownie pojawiło się w strukturach WAGGGS (Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek), od tego czasu Dzień Myśli Braterskiej, jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez harcerki i harcerzy w całej Polsce.

poniedziałek, 4 lutego 2019

WYCIECZKA DO EC1

CO? Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki EC1 do Łodzi
KIEDY? 9.02.2019 r. (sobota)
WYJAZD: godz. 9:30 dworzec PKP w Koluszkach
POWRÓT: godz. 15:14 dworzec PKP w Koluszkach
KOSZT? 45 zł
CO NALEŻY ZABRAĆ? chusty gromady, podstemplowaną legitymację, przekąskę oraz napój na drogę. 
CO BĘDZIEMY ROBIĆ? 

Czeka nas wyprawa do największego w Polsce Centrum Nauki i Techniki ze sferycznym kinem 3D. Dzięki zachowaniu części dawnych instalacji i urządzeń oraz połączeniu ich z nowoczesnymi formami prezentacji, w EC1 zyskujemy unikatową możliwość zdobywania wiedzy m.in. na temat przetwarzania energii. Centrum Nauki i Techniki EC1 zaprasza do korzystania z trzech ścieżek edukacyjnych, czyli stałych wystaw i ekspozycji:
·         ścieżki energetycznej
·         ścieżki historii cywilizacji i nauki
·         ścieżki „Mikroświat – Makroświat”
Pierwsza z proponowanych ścieżek dydaktycznych „Przetwarzanie energii” bazuje na historycznej infrastrukturze obiektu i poświęcona jest problematyce wytwarzania energii elektrycznej. Dwa pozostałe ścieżki, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” i „Mikroświat–makroświat”, przedstawiają wybrane pojęcia, prawa i zjawiska fizyczne i chemiczne.